Obóz już się bliża!

Obóz już się bliża!

Dla rodziców

Kochani Rodzice! 

Na samym początku chcielibyśmy podzielić się z Wami listem nadanym przed wszystkie druhny i druhów Związku Harcerstwa Polskiego, a zaadresowanym specjalnie do Was - Rodziców naszych podopiecznych. Nie ukrywamy, że przysporzył nam on wielu emocji i mamy nadzieję, że utwierdzi Was w przekonaniu, że posłanie dziecka na zbiórkę harcerską to mądra decyzja, która w zaowocuje nawet w najbliższej przyszłości. Zachęcamy do lektury :)  LIST


Jesteśmy Próbną Wodną Drużyną Harcerską "Pogoria".
  •  Czym jest Wodna Drużyna Harcerska?
Wodna Drużyna Harcerska to drużyna specjalnościowa, w której harcerze bawią się, uczą, zdobywają stopnie i sprawności w taki sam sposób, jak w każdej innej drużynie harcerskie Związku Harcerstwa Polskiego. Drużyna Wodna uwzględnia w swej pracy zainteresowania wodą, morzem i sportami wodnymi. 
  • Dlaczego ZHP?
 Trudno odpowiedzieć na takie pytanie – no bo dlaczego ludzie uczą się sztuki przetrwania w lesie czy górach? Dlaczego żeglują? Dlaczego uczą się pierwszej pomocy przedlekarskiej? Dlaczego budują obozy w środku lasu? Dlaczego wędrują z plecakiem po górach? Dlaczego wieczorami śpiewają i bawią się przy ognisku? Dlaczego organizują wyprawy zagraniczne i nawiązują kontakty z ludźmi z innych krajów? Dlaczego skaczą ze spadochronem albo płetwonurkują? Dokładnie nie wiadomo dlaczego ludzie robią te wszystkie rzeczy, ale wiadomo, że te wszystkie rzeczy można robić w ZHP. Ale nikt tego za Twoje dziecko nie zrobi, jeżeli ono samo nie spróbuje.
Dlaczego ponad 120 000 dziewczyn i chłopców Polsce jest dzisiaj w ZHP?
- bo dobrze czują się w swoich paczkach kolegów, które w harcerstwie nazywają się zastępami;
- bo lubią się spotykać w zastępie i ścigać się z innymi zastępami swojej drużyny podczas gier i różnych zadań jakie dzieją się na zbiórkach harcerskich co tydzień;
- bo lubią jeździć na rajdy do lasu obok, albo do wielu miejsc w całym kraju;
- bo chcą zdobyć patent żeglarski i wspólnie przeżywać najwspanialsze, wodne przygody;
- bo chcą się sprawdzić w budowaniu obozu drużyny w lato: w rozbijaniu dużych namiotów, budowaniu urządzeń obozowych z drewna, przygotowywaniu jedzenia w środku lasu;
- bo chcą nauczyć się sztuki przetrwania w lesie;
- bo chcą opanować sztukę znajdowania drogi dzięki mapie, dzięki kompasowi i dzięki GPS w dzień, a nawet dzięki gwiazdom w nocy. 

  • Jak zapisać moje dziecko do drużyny? 
To prostsze, niż Ci się, Drogi Rodzicu, wydaje! Na początku przyprowadź swoje dziecko na zbiórkę harcerską. Odbywa się ona w każdy piątek o godzinie 16:10 w SP nr 2 w Andrychowie, w sali numer 25. Przyjście na zbiórkę nie jest zobowiązujące. Jednak, kiedy Twoje dziecko stwierdzi, że chce zostać harcerzem i wspólnie z nami przeżywać niezapomniane przygody - trzeba będzie podpisać zgodę na przynależność dziecka do ZHP, ale nie martw się - dostaniesz takową od druhny drużynowej. Zgoda jest niezbędna, gdyż stanowi bazę danych Twojego dziecka (potrzebnych nieraz do ubezpieczenia), są na niej potrzebne numery kontaktowe właśnie do Ciebie, Drogi Rodzicu, a zarówno jest potwierdzeniem, że zgadzasz się na udział Twej pociechy w zbiórkach. Od momentu dostarczenia zgody do druhny drużynowej - Twoje dziecko jest członkiem największej organizacji pozarządowej. Możesz być z Niego dumny!

  • Czy ZHP coś kosztuje?
Oprócz okazyjnych kosztów za biwak/rajd/zimowisko/obóz itp., zgodnie ze Statutem Związku Harcerstwa Polskiego, wszyscy członkowie ZHP zobowiązani są do wnoszenia na rzecz Związku składek członkowskich. Składka wynosi 48 złotych na rok i pobierania jest zgodnie z rokiem kalendarzowym. Pieniądze te są rozdzielane na poszczególne struktury ZHP. Składkę członkowską można płacić miesięcznie - 4 złote na miesiąc, kwartalnie - 12 złotych na kwartał, lub za cały rok z góry - 48 złotych. Wpłacenie składki drużynowy, bądź skarbnik, odnotowuje w specjalnym zeszycie. 

  • Jak wygląda kwestia munduru? 
Nasza drużyna jest drużyną wodną, a co za tym idzie - ma inne (nieco tańsze) - granatowe - wodne - mundury niż wszystkie inne drużyny ZHP.  Bluza mundurowa jest wymaganym elementem umundurowania każdego harcerza - ale spokojnie, nie trzeba jej kupować zaraz po wstąpieniu dziecka do drużyny, jednak musimy pamiętać, że nie możemy odwlekać jej zakupu w nieskończoność, a zapewniam, że na pewno się zwróci i to z nawiązką.
PO CO NAM MUNDUR? Założyciel skautingu gen. Robert Baden Powell postanowił, że wszyscy skauci będą nosili mundury po to by SIĘ NIE RÓŻNIĆ. Chciał w ten sposób zatrzeć różnice majątkowe pomiędzy chłopcami rożnych klas. Dziś mundur służy raczej budowaniu tożsamości z harcerstwem, wspólnoty z drużyną, przyszywaniu sprawności, noszeniu pamiątek/odznak.
ILE TA PRZYJEMNOŚĆ KOSZTUJE? Na całe umundurowanie składa się: bluza mundurowa (77 złotych), beret harcerski (17 złotych), lilijka do beretu (4,70 złotych). Dodatkowo: dla harcerek: spódnica żeglarska (39 złotych), getry (7,80 złotych) oraz wywijki (4,80 złotych). Dla harcerzy granatowe bojówki - dla tych większych, którzy mieszczą się w rozmiarówce (obwód w pasie minimum 68cm) - (60 złotych).  Dla tych mniejszych - zwykłe, granatowe jeansy, które każdy harcerz kupuje sobie we własnym zakresie. Zdajemy sobie doskonale sprawę, że łączny koszt umundurowania jest ogromny, więc kupowanie wszystkiego na raz  jest obciążające, dlatego nie wymagamy tego od Państwa. Ważną sprawą jest jednak to, iż dziecko nie założy getrów i wywijek bez spodenek harcerskich. Dziś mówimy tylko o bluzie żeglarskiej i berecie z lilijką. Dodam, że nam zależy oczywiście na tym, by dzieci miały pełne mundury.
JAK ZAKUPIĆ MUNDUR? Elementy umundurowania można zakupić we własnym zakresie - polecamy stronę składnicy harcerskiej http://taniaskladnica.pl, jednak zachęcamy do złożenia zamówienia u druhny drużynowej, gdyż wtedy możecie mieć Państwo pewność, że zakupiony mundur nie będzie się różnił od mundurów pozostałych osób (a i takie przypadki się zdarzały), a i koszty przesyłki są mniejsze przy większej ilości zamówień. Pieniążki na mundur można przynosić za zbiórkę, albo przesłać przelewem na konto bankowe (w razie potrzeby będzie ono udostępnione - proszę się kontaktować z drużynową) - my już zajmiemy się kupnem odpowiednich części munduru. 
Zachęcamy do przejścia do zakładki "Mundur" - w niej zdjęcia, jak wygląda nasza bluza żeglarska i inne części umundurowania. 

http://www.moje-morze.pl/ropeline10.gif

1 komentarz:

  1. Było świetnie.W parku było super.Nie mogę się doczekać następnej zbiórki.
    Marysia

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz zaznaczcie "Anonimowy" - wtedy nie będziecie musieli się na nic niepotrzebnie logować. :)
Nie zapomnijcie, że po dodaniu komentarza należy się podpisać! :)